måndag 29 december 2008

Adresser till alla Knessets ministrar, emailbomba dem tills de slutar bomba Gaza!

Vad kan vi mer göra? En email kampanj är iaf inte för mycket begärt. Skriv till ministrarna i Knesset och tala om för dem att deras grymma bombningar av civila i Gaza måste upphöra NU! Listan hittade jag i facebook-gruppen Break the Siege - Free Gaza.

Shimon Peres: president@president.gov.il
Ehud Olmert - Prime Minister - eulmert@knesset.gov.il
Ehud Barak - Deputy Prime Minister , Minister of Defense - ?
Tzipi Livni - Acting Prime Minister , Minister of Foreign Affairs - zlivni@knesset.gov.il
Abraham Dichter - Minister of Internal Security - adichter@knesset.gov.il
Ariel Atias - Minister of Communications - aatias@knesset.gov.il
Binyamin (Fouad) Ben-Eliezer - Minister of National Infrastructure - binyaminb@knesset.gov.il
Eli Aflalo - Minister of Immigrant Absorption - eaflalo@knesset.gov.il
Eliyahu Yishai - Deputy Prime Minister , Minister of Industry, Trade, and Labor - eyishay@knesset.gov.il
Gideon Ezra - Minister of Environmental Protection - gezra@knesset.gov.il
Isaac Herzog - Minister of Welfare and Social Services, Minister of the Diaspora, Society, and Fight Against Antisemitism - iherzog@knesset.gov.il
Jacob Edery - Minister of the Development of the Negev and Galil - yedri@knesset.gov.il
Meir Sheetrit - Minister of Internal Affairs - mshitrit@knesset.gov.il
Raleb Majadele - Minister of Science, Culture, and Sport - gmagadla@knesset.gov.il
Ruhama Avraham Balila - Minister of Tourism - ravraham@knesset.gov.il
Shalom Simhon - Minister of Agriculture and Rural Development - ssimhon@knesset.gov.il
Shaul Mofaz - Deputy Prime Minister , Minister of Transportation and Road Safety - shaulm@knesset.gov.il
Ze'ev Boim - Minister of Housing and Construction - zaevb@knesset.gov.il
Haim Ramon - Vice Prime Minister - ChaimR@knesset.gov.il
Rafi Eitan - Minister of Pensioner Affairs - reitanhantman@knesset.gov.il
Ronnie Bar-On - Minister of Finance - rbaron@knesset.gov.il
Yacov Ben Yizri - Minister of Health - ybenyizri@knesset.gov.il
Yitzhak Cohen - Minister of Religious Services - izchakec@knesset.gov.il
Yuli Tamir - Minister of Education - ytamir@knesset.gov.il
Majalli Whbee - Deputy Minister of Foreign Affairs - mwahaba@knesset.gov.il
Matan Vilnai - Deputy Minister of Defense - matanv@knesset.gov.il
Meshulam Nahari - Minister Without Portfolio - mnahari@knesset.gov.il

Daniel Friedmann - Minister of Justice - ?

Benjamin Netanyahu - bnetanyahu@knesset.gov.il

Prime Minister Office: http://www.pmo.gov.il/PMOEng/PM+Office/Contacts/

Ehud Olmert - Prime Minister - pm_eng@pmo.gov.il
Or use this form: http://www.pmo.gov.il/PMOEng/PM/Write+to+PM/

Raanan Dinur - Director General Of the Prime Minister's Office - pm_eng@pmo.gov.il

Ovad Yehezkel - Government Secretary - pm_eng@pmo.gov.il
Ya'akov Galanti - Head of Communications Division and Media Adviser to the Prime Minister - pm_eng@pmo.gov.il
Shalom Tourgeman - Foreign Policy Adviser for Prime Minister - MEDINI@IT.PMO.GOV.IL
Amnon Ben-Ami - Deputy Director General - amnon.benami@it.pmo.gov.il
Tzahi Gavrieli - Personal Assistant to the Prime Minister - TzahiG@it.pmo.gov.il
Shlomit Barnea Farago - Legal Adviser - legal@pmo.gov.il
Joseph Strauss - Accountant - J.strauss@it.pmo.gov.il
Marit Danon - Director of the Authority for the Advancement of the Status of Women - women@it.pmo.gov.il
Uzi Keren - Adviser to the Prime Minister (Settlement Affairs) - Uzi.Keren@it.pmo.gov.il
Hagar Biran - Advisor to the Prime Minister for Liaison with the Knesset - hagar.biran@it.pmo.gov.il
Ruti Avramovitz - Pubilc affairs Adviser to the Prime Minister - pm_eng@pmo.gov.il
Ofer Levy - Adviser to the prime minister for official visits and special events - PMO.HEB@it.pmo.gov.il
Yael Nachmias - Head of the Division for policy Implementation - Yael.Nachmias@it.pmo.gov.il
Gavriel Golan - Adviser to the Prime Minister for Planning and Development - pm_eng@pmo.gov.il
Mark Regev - International Media Adviser to the Prime Minister - Gali.Cohen@it.pmo.gov.il
Rachael Risby-Raz - Diaspora Affairs Adviser - risbyraz@it.pmo.gov.il
Gal Alon - Adviser for Strategic Development - gal.alon@it.pmo.gov.il
Julia Braya - Adviser to the Prime Minister for the Russian Languge Media - pm_eng@pmo.gov.il
Edna Halbani - Director of International Visits - edna@it.pmo.gov.il
Vered Swid - Adviser to the Prime Minister (Social Affairs) - Vered.Swid@it.pmo.gov.il
Avi Widerman - Adviser to the Prime Minister - aviw@it.pmo.gov.il
David Baker - Senior Foreign Press Coordinator - david.baker@it.pmo.gov.il
Yehiel Nizri - Director of the Prime Minister's Bureau (Central Region) - yehiel_nizri@walla.co.il

Avigdor Liberman: aliberman@knesset.gov.il
Ami Ayalon: aaylon@knesset.gov.il
Amir Peretz: aperetz@knesset.gov.il
Abraham Hirchson: ahirshson@knesset.gov.il
Alex Miller: amiller@knesset.gov.il
Amira Dotan: adotan@knesset.gov.il
Amnon Cohen: amncohen@knesset.gov.il
Arieh Eldad: aeldad@knesset.gov.il
Avishay Braverman: abraverman@knesset.gov.il
Avraham Michaeli: amichaeli@knesset.gov.il
Avraham Ravitz: aravitz@knesset.gov.il
Avshalom Vilan: avilan@knesset.gov.il
Benyamin Elon: belon@knesset.gov.il
Chaim Amsellem: eamsalem@knesset.gov.il
Chaim Oron: horon@knesset.gov.il
Colette Avital: avitalk@knesset.gov.il
Dalia Itzik: yor@knesset.gov.il
David Azoulay: dazulay@knesset.gov.il
David Rotem: drotem@knesset.gov.il
David Tal: davidt@knesset.gov.il
Dov Khenin: dhanin@knesset.gov.il
Effie Eitam: efye@knesset.gov.il
Eitan Cabel: ecabel@knesset.gov.il
Elhanan Glazer: eglazer@knesset.gov.il
Eliahu Gabbay: egabai@knesset.gov.il
Esterina Tartman: etertman@knesset.gov.il
Gideon Sa'ar: gsaar@knesset.gov.il
Gilad Erdan: gerdan@knesset.gov.il
Haim Katz: hkatz@knesset.gov.il
Isaac Ben-Israel: itzik@knesset.gov.il
Israel Hasson: ahason@knesset.gov.il
Itshac Galantee: ygalanti@knesset.gov.il
Izhak Ziv: yziv@knesset.gov.il
Lia Shemtov: lshemtov@knesset.gov.il
Limor Livnat: llivnat@knesset.gov.il
Marina Solodkin: msolodkin@knesset.gov.il
Mazor Bahyna: mazorb@knesset.gov.il
Meir Porush: mporush@knesset.gov.il
Menahem Ben-Sasson: mbensason@knesset.gov.il
Michael Eitan: meitan@knesset.gov.il
Michael Melchior: melchiorm@knesset.gov.il
Moshe Kahlon: mcachlon@knesset.gov.il
Moshe Gafni: mgafni@knesset.gov.il
Moshe Sharoni: msharoni@knesset.gov.il
Nissan Slomiansky: nslomianski@knesset.gov.il
Nissim Zeev: nzeev@knesset.gov.il
Ophir Pines-Paz: pinespaz@knesset.gov.il
Otniel Schneller: oschneller@knesset.gov.il
Ran Cohen: rancohen@knesset.gov.il
Reuven Rivlin: rrivlin@knesset.gov.il
Robert Ilatov: rilatov@knesset.gov.il
Ronit Tirosh: rtirosh@knesset.gov.il
Sara Marom Shalev: smarom@knesset.gov.il
Shachiv Shnaan: shanans@knesset.gov.il
Shai Hermesh: shermesh@knesset.gov.il
Shelly Yacimovich: syechimovich@knesset.gov.il
Shlomo (Neguse) Molla: smolla@knesset.gov.il
Shmuel Halpert: shmuelh@knesset.gov.il
Silvan Shalom: sshalom@knesset.gov.il
Sofa Landver: slandver@knesset.gov.il
Stas Misezhnikov: smiseznikov@knesset.gov.il
Tzachi Hanegbi: zhanegbi@knesset.gov.il
Tzvia Greenfield: tzviag@knesset.gov.il
Uri Maklev: umaklev@knesset.gov.il
Uri Yehuda Ariel: uria@knesset.gov.il
Yakov Litzman: ylitzman@knesset.gov.il
Yakov Margi: ymargi@knesset.gov.il
Yisrael Katz: yiskatz@knesset.gov.il
Yitzhak Aharonovitch: iaharon@knesset.gov.il
Yitzhak Levy: ithakl@knesset.gov.il
Yitzhak Vaknin: yvaknin@knesset.gov.il
Yoel Hasson: yhasson@knesset.gov.il
Yohanan Plesner: yohananplesner@knesset.gov.il
Yoram Marciano: ymarziano@knesset.gov.il
Yosef Shagal: yshagal@knesset.gov.il
Yuli-Yoel Edelstein: yedelstein@knesset.gov.il
Yuval Steinitz: ysteinitz@knesset.gov.il
Zahava Gal-On: zgalon@knesset.gov.il
Zeev Elkin: Zelkin@knesset.gov.il
Zevulun Orlev: zorlev@knesset.gov.il
Zvi Hendel: zhendel@knesset.gov.il

Bloggar: Motbilder, Svensson, Ung Vänster, Ida Legnmark, Jinge, Hellman, KAS, Röda Malmö.

Läs även andra bloggare om , , , , ,

Sörjan: DN 1,2,3,4,5,6, SvD 1,2,3,4.

12 kommentarer:

Robert sa...

Det låter ju bra att kunna få Israel att sluta bomba Hamas.
Nu är frågan: Hur gör vi för att få Hamas att sluta skjuta raketer på civilbefolkning?

Anonym sa...

bra initiativ..fast de kriminella judar kommer inte att bry sig om ett e-majl. Men kanske andra!

Anonym sa...

Nu saknar vi bara e-mail adresser till hamas så vi kan få stopp på bomberna mot civilbefolkningen

Anonym sa...

Borde inte den som börjat allt ta initiativ till ett slut på stridigheterna?! Hamas barnprogram etc. säger ju hur pass intresserade de är av fred. Tror inte man sänder sådana program i Israel.

Bertil sa...

Så det vore inte bra om Israel lät bli att döda människor i Gaza då? Det mångdubbla antalet jämfört med vad Hamas dödar?

Robert tycker uppenbarligen inte palestinska liv är värda något.

Men jag håller med anonym om att Israel bör ta initiativ till ett slut på stridigheterna eftersom det är Israel som startade konflikten. Och ockupationen. Och markfördrivningarna.

Anonym sa...

Patetiskt!!

Ida D. sa...

Pastey...

Så många oproportionella och inhumana människor på din blogg...
Vad håller du på med..?
Släpper du fram de som stödjer markstöld, olaga bosättningar som äter upp palestinsk mark, aggressiva extrema judar som borde terrorstämplas men som beväpnas av Israel, fördrivning av palestinier, sanering av palestinska hem, tortyr av tusentals människor i fängelser utan rättegång, systematiskt förtryckt av ockuperat folk, etc..?

Vet du, jag gjorde det samma också...
Jag var faktiskt snäll.
Jag släppte in massor av skit och hjärntvättning. Jag ville ha "dialog" ...jag hoppades på att mänsklig förnuft ska vinna. Jag var en av de som inte vill ha "Bojkotta Israel-reklam"!

Men nu, när jag ser att extrem-sionist ideologi har tagit över, då gjorde jag murarna runt om FFF-bloggen, med krav på visum för alla sionister! Sällan ska jag släppa fram någon av deras kommentarer - lovar. Nu bojkottar jag allt som kan bojkottas - för att bloggens huvudämne är mänskliga rättigheter!!!

PS! Pastey...
Kanske du har gott om erfarenheter att köpa från mig /

mvh / Ida - som under 1,5 år har varit gröna linjen för båda sidor!

adler sa...

"aggressiva extrema judar"
"kriminella judar"

Riktigt liten nazistskara du har som stödjer dig, Pastey.

Pastey sa...

adler: För den som bekänner sig till den judiska religionen kan inte samtidigt vara aggressiv, extrem eller kriminell?

Vad tycker du om sionisterna som hänger här då, som försvarar övergreppet? De som skjuter ifrån sig den starkares ansvar. De som solidariserar sig med starkare och hyllar det oproportionerliga våldet som ett bevis på styrka, de som lovordar kolonialmakten, ockupanten för dess sätt att behandla den ockuperade och förslavade, de som har sina vänner bland islamofoberna och rasisterna.

Paolo Pissoffi sa...

Såg att det var en som hävdade att allt började med Hamas barnprogram.

Ska man skratta eller gråta? Det är ju så korkat att man undrar hur en sådan människa klarar av att ta sig igenom dagen. Med mycket stöd och hjälp hoppas jag.

Sen till Israelvännerna:
PALESTINA ÄR OCKUPERAT

O-C-K-U-P-E-R-A-T

Adler: En nazist hade nog i så fall sagt "de kriminella judarna".
För även judar kan väl vara kriminella? och i mitt tycke är just de som bombar sönder Gaza, kriminella. och de är väl judar? Eller ska vi förneka att judar kan vara kriminella? Är inte det en form av anti-semitism? Att förneka judar det muslimer och kristna kan vara?

Det gör dock inte judarna till kriminella.

Och nej. De kommer inte bry sig om e-mail.

Ida D. sa...

"aggressiva extrema judar"
"kriminella judar"

Det är uttryck som jag själv använder ALLTID i sammanhang med bosättare, för att det handlar ofta om judiska national-religiösa extremister!
Det är terrorister!

Varför Adler ger repliken ovan, samtidigt som man skriker och vill ha "en judisk stat"!?

Och tack vare Adler ovan, fick jag veta att alla som skriver kritiken mot Israel är nazister!

Ida D. sa...

Ja..
Även när man skriver artikel om den judiska Hannuka (som jag har gjort) blev man nazist - mina förfäder också, enligt Adler ovan!

Skicka en kommentar

- Håll er till blogginläggets ämne.
- Inga långa drapor. Länka hellre till er egen blogg isf.
- Tänk på netiketten.
- Rasister och sionister kan dra åt helvete.